Gözlemsel verilerdeki ısıya ve yağışların aşırı ısınmasının artması

1951-1980'e kıyasla son on yıldaki aylık ısı aşırı frekansında 90 kat artış, bilim adamları tarafından gözlem verilerinde bulunmuştur. Analizi, sözde 3-Sigma ısı olayları, belirli bir bölgede normal olandan, şimdi ortalama olarak her zaman tüm arazi alanlarının yaklaşık yüzde 9'unu etkilediğini orta...

1951-1980'e kıyasla son on yıldaki aylık ısı aşırı frekansında 90 kat artış, bilim adamları tarafından gözlem verilerinde bulunmuştur. Analizi, sözde 3-Sigma ısı olayları, belirli bir bölgede normal olandan, şimdi ortalama olarak her zaman tüm arazi alanlarının yaklaşık yüzde 9'unu etkilediğini ortaya koymaktadır. Günlük Yağış Olayları da kaydedin, doğrusal olmayan bir şekilde artmış - ortalama olarak, son on yıldaki 4 yağış rekorunda 1 iklim değişikliğine atfedilebilir. Zaten bugün, insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlı aşırı olaylar benzeri görülmemiş seviyelerde, bilim adamları söylüyor ve daha da artması beklenmeleri gerekiyor. Aşırı uç noktalar için, 4-Sigma-olaylar için ne diyoruz. Daha önce neredeyse hiç yoktu, referans dönemine kıyasla kabaca 1000 kat artış bile görüyoruz. Global Arazi alanının yüzde 3'ünü 2011-20'de herhangi bir ayda etkiledi "diyor. Madrid, İspanya ve Potsdam İklim Etki Enstitüsü, Almanya. "Bu, önceki bulguları, henüz sürekli artan sayılarla onaylar. Şimdi, fosil yakıtların yanmasından gelen sera gazı emisyonlarının neden olduğu küresel ısınmanın etkisi olmadan hemen hemen imkansız olan uçları görüyoruz." 'Sigma' terimi, bilim adamlarının standart bir sapma olduğunu söylediklerini ifade eder. Örneğin, 2020, hem Sibirya hem de Avustralya'ya uzun süreli ısı dalgaları getirdi ve her iki bölgede yıkıcı orman yangınlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor. Her iki olay da yerel bir acil durum durumunun beyanına yol açtı. Hayatı tehdit eden seviyelerdeki sıcaklıklar, 2021'de ABD ve Kanada'nın bölümlerini vurdu, yaklaşık 50 ve ° C'ye ulaştı. Küresel olarak, rekor kıran ısı uçları en çok tropikal bölgelerde artmıştır, çünkü bunlar normal olarak aylık sıcaklıkların düşük değişkenliğine sahiptir. Bununla birlikte, sıcaklıklar arttıkça, rekor kıran ısı, orta ve yüksek latitude bölgelerinde de çok daha yaygın hale gelecektir.

1, 4 yağış kayıtları İklim değişikliğine atfedilebilir

Önemli, Batı Kuzey Amerika ve Güney Afrika gibi zaten kuru bölgeler Yağış kayıtlarında bir azalma görüldü, Orta ve Kuzey Avrupa gibi ıslak bölgeler güçlü bir artış gördü. Genel olarak, yağış ekstremitelerinin arttırılması, kuraklık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olmaz.

Küçük sıcaklık artışı, orantısız derecede büyük sonuçlar

Yeni verilerin 2000-2010'un zaten oldukça aşırı bir önceki on yılı ile karşılaştırılması, Veriler, 3 Sigma kategorisindeki ısı aşırı uçlarından etkilenen arazi alanının kabaca ikiye katlandığını göstermektedir. Bu kadar güçlü olan sapmalar, daha önce esasen yok, 4-Sigma olayları, yeni gözlemlerde ortaya çıktı. Yağış kayıtları, son on yılda 5 puan daha artmıştır. Son on yılda görünüşte az miktarda ısınma, sadece 0,25 ve ° C, bu nedenle iklim uçlarını esasen yukarı itti.

"Bu veriler, aşırı uçların şu anda tarihsel deneyimin dışında olduğunu göstermektedir. Aşırı ısı ve Potsdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsü'nden Ortam Yavru Yağış Ortaklığı Artırıyor "diyor. "Analizimiz bir kez daha, küresel ısıtmanın bize insanlar üzerindeki etkileri için, bir dereceye kadar olanların onda biri."

Hikaye kaynağı:

Potsdam İklim Etkisi Enstitüsü tarafından sağlanan malzemeler Araştırma (PIK). Not: İçerik stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Journal referansı:

Alexander Robinson, Jascha Lehmann, David Barriopedro, Stefan Rahmstorf, Dim Coumou. Artık tarihi iklimin hemen dışındaki ısıyı ve yağışların artması. NPJ İklim ve Atmosferik Bilim, 2021; 4 (1) DOI: 10.1038 / S41612-021-00202-W

11 Eki 2021 - 08:37 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Esnaf.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Esnaf.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Esnaf.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Esnaf.com.tr değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeniden tam kapanma olacağını düşünüyor musunuz?