2018 montecito enkaz akışının sırasında ve sonrasında tahliye

UC Santa Barbara Araştırmacıları tarafından yeni bir çalışma, sakinleri ve acil durum yönetimi ofislerinin, bölgelerindeki nadir fakat potansiyel olarak ölümcül doğal olaylar hakkında bilgilendirilmesinde kamuoyunun ve acil durum yönetimi ofislerinin önemi ile ilgilidir. Kağıt, Jeoloji Profesörü E...

UC Santa Barbara Araştırmacıları tarafından yeni bir çalışma, sakinleri ve acil durum yönetimi ofislerinin, bölgelerindeki nadir fakat potansiyel olarak ölümcül doğal olaylar hakkında bilgilendirilmesinde kamuoyunun ve acil durum yönetimi ofislerinin önemi ile ilgilidir.

Kağıt, Jeoloji Profesörü Ed Keller ve Meslektaşları Yaz Grey, Çevresel Çalışmalar Asistanı, Keith Clarke, Coğrafya Profesörü ve Erica Goto, Doktora Doktora Doktora Goto'yu olan Keith Clarke, Coğrafyada, Uluslararası Afet Risk Dergisi Dergisi'nde yayınlanmaktadır.

İşler, toplulukların gelecekteki felaketlere nasıl hazırlandığını anlamaları ve geliştirmek için devam eden bir çabanın bir parçasıdır. Keller, "Çok fazla sorun vardı çünkü insanlar ne yapacağını bilmiyorlardı" dedi. "Bundan öğrenmemiz gerekiyor."

Ocak 2018'de meydana gelen Montecito enkaz akışları, nadir görülen iki nadir görülen olayların nadir bir kıvrımının sonucuydu: Thomas Ateşi - o zaman en büyük orman yangını California Tarihi - hangi haftalar için Ventura ve Santa Barbara ilçelerinden yandı; Ve takip eden yoğun kış fırtınası, bir noktada yeni kömürleşmiş dağ tarafı üzerinde beş dakikalık bir sürede yarı inç yağmur yağdırıyor. Keller, yağmur yağan derelerinin bankalarını atladığı, yeni kanallar oluşturan yeni kanallar yaratan, Swift sellerine eğilimli bir topografya'ya ekleyin. "Bütün yer."

Montecito sakinleri olası felaketin farkında bulundu ve fırtınanın varışından önceki gün bir tahliye emri verildi, ancak birçok kalmayı seçti.

Anketlerde Ve yüzlerce katılımcı olan görüşmeler, araştırmacılar sakinlerinin tahliye etmemeyi seçmelerinin nedenlerini aradı. Enkaz akışlarının bilgisi eksikliği, sahte bir güvenlik duygusuna katkıda bulunmuş gibi görünüyor.

"Görüşmelerden, Santa Barbara County'deki ve Montecito'da önceki enkaz akışlarını bilmediklerini öğrendik. Bir enkaz akışının ne olduğunu bilmiyorlardı, "dedi Çalışmanın kurşun yazarı, muhtemelen fiziksel sistemlere dalılacak ilk kağıdın ve felaket kalıntıları çevreleyen davranışların akışını akar. "Ve böylece, risklerini anlamadılar."

Wildfaires'in aksine - Kaliforniyalılar için düzenli olaylar - Montecito'da meydana gelen büyüklükteki enkaz akışları, yaklaşık 1.700 ortalama nüks aralığı ile son derece nadirdir. Yıllar ve önümüzdeki 100 yılda, kağıda göre bu kadar felaket olayının% 6'sı. Bununla birlikte, araştırmacıların, olasılıklara dayanan nadir olayların daha kısa zaman dilimlerinde tekrar gerçekleşemeyeceği anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir. Küçük enkaz akışları Yağmurlar orman yangınları takip ettiğinde yaygındır, Keller, genellikle işaret etti, ancak genellikle dağlardan çıkmazlar.

Yine de, araştırmacılar, daha küçük ama tehlikeli enkaz akışlarının dağın ötesine geçtiğini söyledi Son yıllarda ön. Ayrıca, daha yoğun orman yangını ve yağmur fırtınaları getiren iklim değişikliği ile, tehlikeli enkaz akışları daha yaygın hale gelebilir.

"Bu büyük olaylar, 2018'de Montecito'da gerçekleşen bu büyük olaylar, tam bir canavardır" Bahsedilen Keller, hem topluluk hem de ilçe için, işi tahliyeleri yönetmekti. "Sanırım (ilçe) yapabildikleri en iyisini yaptılar - birçok insanla nasıl başa çıktıklarını anlamadılar" dedi.

Bu türdeki deneyim ve bilgi ile ilgili deneyim eksikliği Doğal tehlike, "güvende hissettiğini" bildiren ve "enkaz akışları hakkında hiçbir fikri yok" ya da "risk altında olduğumu düşünmedim" olduğunu bildiren katılımcıların çoğunda risk algısına yol açtı. Birçoğu yakın zamanda hala yanan Thomas yangından dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldı, tahliye yorgunluğu ve evcil hayvanları kalıyor.

Katılımcıların verdiği halde kalmanın baskın nedeni Etkinliğin zamanında Thomas yangın tahliye bölgelerine dayanan ve bir yamaçta su, silt ve kayaların tahmini hareketinde değil, ilçenin tahliye haritasındaki gönüllü tahliye bölgesine yerleştirilir. Böylece, makaleye göre, "Birçok sakin, debris akış tehlikesi alanından yaşayanların boşaltılması söylendi ve gönüllü tahliye bölgelerinde birçok sakin, enkaz akışlarına tabi olan bölgelerdeydi (yani, bir akış koridoru boyunca kanal). "

Fırtınadan önceki belirsizlikte, sakinleri ayrıca, kalmalarına veya gitmelerine karar vermelerine karar vermelerine yardımcı olmak için sosyal ağlarına döndü,"Şaşırtıcı, ama aynı zamanda sakinlerinin risklerini anlamadıklarından beri de bekleniyordu." Enkaz akışları hakkında anlayışın olmaması, kaçmak için son dakika kararlarının ardındaki bir faktör olduğu düşünülmektedir ve bazı sakinlerin çamur ve kayaların acelesine girmelerine neden olan 30 kilometrelik akışın artması için bir faktör olduğu düşünülmektedir.

Röportajlar ve anketler, Mart 2018'de, ağır fırtınaların önündeki sonraki tahliye bildirimlerini de ele aldı. Araştırmacılar, ikincil felaketin tecrübesiyle astarlandıktan sonra tahliye uyumluluğunun önemli ölçüde artacağını görmek istediler. Araştırma grubunun beklentilerinin aksine, Ocak ve Mart siparişleri arasında tahliye uyumu hafifçe arttı, ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi, bir sonuç, diyor ki, çalışmanın göreceli orta ila yüksek uyum oranlarına (her iki durumda% 60'tan fazla) atfedilebileceğini söylüyor. - ve muhtemelen aynı zamanda ocak artıklarının trajedisinden sonra ilçeye de güven kaybı.

Felaketin akışları nadirdir - ve tam olarak bir başkasını görmemiz muhtemel değil Yaşamlarımızdaki bölge - Goto, Keller ve meslektaşlarımız, Montecito enkazları hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi için çalışmakta olup, fiziksel süreçler, sosyal etkileri ve güvenlik açığı da dahil olmak üzere çeşitli bakış açılarından akar. Felaketin hatırası canlı tutulmalıdır, eğer sadece mevcut ve gelecekteki sakinlere ayaklarının altındaki zeminin düşünebilecek kadar sağlam olmadığı için bir uyarı olarak görev yapması gerekir. Ve iklim değişikliğiyle, orman yangınları ve kış yağmurları gibi ciddi olayların yoğunluğunu ve sıklığını artırarak, nadir olaylar daha yaygın hale gelebilir.

felaket riskinin fiziksel ve sosyal yönlerinin birleşiminde uzmanlaşmış olan GOTO'ya göre. Azaltma, sakinler, özellikle de bölgedeki yeni olanlar, uzun vadeli, halka açık bir farkındalık programından ve riskler hakkındaki eğitimlerden faydalanacaktır.

Hikayesi Kaynak:

Sağlanan malzemeler California Üniversitesi - Santa Barbara. Sonia Fernandez tarafından yazılmış orijinal. Not: İçerik stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Dergi referansı:

Erica Akemi Goto, Yaz Gri, Edward Keller, Keith Clarke. Major enkaz akışlarından önce ve sonra tahliye seçimi: Montecito, CA. Uluslararası Afet Riski Azaltma Dergisi, 2021; 62: 102400 DOI: 10.1016 / j.ijdrr.2021.102400

11 Eki 2021 - 09:37 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Esnaf.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Esnaf.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Esnaf.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Esnaf.com.tr değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeniden tam kapanma olacağını düşünüyor musunuz?