Menopozdan önce adet döngüsü uzunluğundaki değişiklikler kalp hastalığı riskini öngörebilir

Menopoza yakın kadınlar olarak, adet döngüsü uzunluğu genellikle daha uzun olur. Bu değişikliklerin zamanlaması, bir kişinin kalp hastalığı geliştirme riski hakkındaki ipuçları sağlayabilir. Geçiş ve nihai adet dönemlerinden iki yıl önce döngüsü uzunluğu artmış kadınların, bu geçiş sırasında istikra...

Menopoza yakın kadınlar olarak, adet döngüsü uzunluğu genellikle daha uzun olur. Bu değişikliklerin zamanlaması, bir kişinin kalp hastalığı geliştirme riski hakkındaki ipuçları sağlayabilir. Geçiş ve nihai adet dönemlerinden iki yıl önce döngüsü uzunluğu artmış kadınların, bu geçiş sırasında istikrarlı döngü uzunluğu olanlardan daha iyi vasküler sağlık ölçütlerine sahipti. Diğer menopoza bağlı özellikler ve sağlık önlemleriyle birlikte, döngü uzunluğundaki değişiklikler, klinisyenlerin hangi hastaların daha büyük veya daha az kardiyovasküler hastalık riskinde olabileceğini ve önleyici stratejileri önermelerine yardımcı olabilir.

"kardiyovasküler hastalık . 1 kadınların katili ve risk, orta yaşamdan sonra önemli ölçüde artar, bu yüzden menopozun bu hastalığa katkıda bulunabileceğini düşünüyoruz, "dedi Pitt'in Pitt'in Halk Lisansüstü Yüksek Okulu'ndaki Epidemiyoloji Doçent. Sağlık. "Menopoz sadece bir düğmeye bir tıklamayla değil. Kadınların, kadınların kardiyovasküler hastalık için daha yüksek risk altına alabilecek birçok değişiklik yaşadığı birçok değişiklik. Hormon seviyelerine bağlı olan döngü uzunluğundaki değişim, söyleyebilecek basit bir metrik ABD daha fazla risk altında olan. "

Bir adet döngüsünün ortalama süresi yaklaşık 28 gündür, ancak bu kadınlar arasında geniş ölçüde değişebilir. Sık kısa devrim sahip olanlar, daha az uzun döngülere sahip olanlara göre yüksek östrojen seviyeleri ile daha fazla zaman geçirirler ve hormon seviyelerindeki bu varyasyon, üreme yıllarında neden uzun ve düzensiz döngülerin neden kardiyovasküler hastalık, meme kanseri, osteoporoz ve diğer koşullarla bağlantılı olduğunu açıklayabilir. .

El Khoudary ve ekibi, menopoz geçişi sırasında döngü uzunluğundaki değişikliklerin gelecekteki kardiyovasküler sağlığı da tahmin edebileceğini merak etti. Bu soruyu cevaplamak için, araştırmacılar, ülke genelinde kadın sağlığının devam eden çalışmalarına kayıtlı 428 katılımcının verilerini analiz etti. Çalışma, 10 yıla kadar veya postmenopoza kadar kayıt sırasında 45 ila 52 yaş arası kadınları takip etti. Araştırmacılar menopoz geçişi boyunca adet döngüsü verilerini topladılar ve arteriyel sertliği veya arter kalınlığını ölçerek menopozdan sonra kardiyovasküler riski değerlendirdiler.

araştırmacılar menopoz geçişi sırasında adet döngüsü uzunluğunda üç ayrı yörüngeyi kaydetti. Katılımcıların yaklaşık% 62'si, menopozdan önce önemli ölçüde değişmeyen istikrarlı çevrimler, oysa yaklaşık% 16 ve% 22'si, sırasıyla beş yıl önce beş yıl veya iki yıl önce döngü uzunluğunda bir artış olarak tanımlanan erken veya geç bir artış yaşadı. .

İstikrarlı döngüleri olan kadınlara kıyasla, geç artış grubundakiler, daha küçük bir kardiyovasküler hastalık riskini belirten arter sertliği ve kalınlığının önemli ölçüde daha olumlu önlemleri vardı. Erken artış grubundaki kadınlar, arter sağlığının en fakir önlemlerine sahipti.

"Bu bulgular önemlidir, çünkü kadınlara bir grup olarak tedavi edemeyeceğimizi gösteriyorlar: Kadınlar menopoz geçişi üzerinde farklı adet döngüsü yörüngeleri var ve El Khoudary, bu yörünge, bir vasküler sağlığın belirteci gibi görünüyor "dedi. "Bu bilgi, kardiyovasküler hastalık riskini değerlendirmek için kadınların ortasında kadınların, bizi koruyan önleme stratejilerine daha yakın olduğunu getiren klinisyenler için geliştirdiğimiz Araçkit'e katkıda bulunuyor."

Araştırmacılar, menopoz sırasında adet döngüsü yörüngelerini hipotezlerdir. Hormon seviyelerini yansıtır, bu da kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur. Gelecekte çalışmalarda, bu hipotezi test etmek için hormon değişikliklerini değerlendirmeyi planlıyorlar.

El Khoudary'ye göre, kardiyovasküler hastalık riskinin, katılımcılarda geç artış grubuna kıyasla istikrarlı çevrimlerle daha yüksek olduğu açık değildir. Araştırmaların, yüksek östrojenin kısa devrimlerle genç kadınlarda kalbi koruduğunu da gösterse de, bu hormon daha yaşlı yaşta daha az koruyucu olabilir.

El Khoudary ayrıca adet döngüsü desenlerinin diğer kardiyovasküler riskle bağlantılı olup olmadığını keşfetmek istiyor. Menopozal kadınlarda daha önce kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bulduğu abdominal yağ gibi faktörler.

Hikayesi Kaynak:

Üniversitesi Pittsburgh tarafından sağlanan malzemeler. Not: İçerik stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Journal referansı:

Samar R. El Khoudary, Meiyuzhen Qi, Xirun Chen, Karen Matthews, Amanda A. Allshouse, Sybil L. Crawford, Carol A. Derby, Rebecca C. Thurston, Rasa Kazlauskaite, Emma Barinas-Mitchell, Nanette Santoro. Menstrua desenleril Menopoz geçişi üzerindeki döngü uzunluğu, menopoz sonrası subklinik ateroskleroz ile ilişkilidir.

13 Eki 2021 - 16:33 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Esnaf.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Esnaf.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Esnaf.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Esnaf.com.tr değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeniden tam kapanma olacağını düşünüyor musunuz?