Sürdürülebilir tarım: bir çözüm yok

Sürdürülebilir tarım, bir evrensel çözüm tarafından elde edilmeyecektir. Basel Üniversitesi tarafından bir meta-analiz, tarıma kadar olan akım odaklanmanın istenen sonuçları elde etmediğini göstermektedir. Sürdürülebilir bir tarım sistemi, yerel ihtiyaçlar ve yerel çiftçilerle diyalog için tasarlanm...

Sürdürülebilir tarım, bir evrensel çözüm tarafından elde edilmeyecektir. Basel Üniversitesi tarafından bir meta-analiz, tarıma kadar olan akım odaklanmanın istenen sonuçları elde etmediğini göstermektedir. Sürdürülebilir bir tarım sistemi, yerel ihtiyaçlar ve yerel çiftçilerle diyalog için tasarlanmalıdır.

2016 yılında, Birleşmiş Milletler, koruma, sosyal adalet ve çevresel sürdürülebilirliğe dayanan bir dünya inşa etmek için 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi geliştirmiştir. 2030. Daha sürdürülebilir bir tarım bu amaçlardan biridir. Son yıllarda, bu alanda daha az kaynak yoğun tarım uygulamaları geliştirmeyi amaçlayan birçok çalışma yapılmıştır.

Bir süredir Dünya Bankası ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gibi uluslararası kuruluşlar Birleşmiş Milletler, sürdürülebilir tarımı elde etmek için üç prensip önerdi: Tepki yok, tarım, kırpma kalıntısı tutma ve mahsul rotasyonu.

Hiçbir zaman çözme ve doğrudan ekim en fazla odaklandı. Hayır topraksızlık, toprağın sürülmediği anlamına gelir. Bunun yerine, tohumlar doğrudan işlenmemiş dünyaya ekilir. Bu uygulamanın amacı, toprağı erozyondan korumak, daha fazla karbondioksit depolamak ve mahsul verimlerini arttırmaktır.

az pozitif efekt

Ancak, tarımın olmayan Tamamen tanımlanmadı, özellikle kalıntı tutma bir parçası olup olmadığı. Sonuç olarak, bazı çalışmalar, toprakların son derece etkili olduğu sonucuna varırken, diğerleri olumlu bir etki göstermedi. Çiftçiler ayrıca, bazı deneyimli azalan mahsul verimi gibi daha şüpheci hale geldi.

Basel Üniversitesi'ndeki Çevre Bilimleri Bölümü'nden Profesör Nikolaus Kuhn, Kuzey Çin Suyu Kaynakları ve Elektrik Üniversitesi'nin Kuzey Çin Üniversitesi'ndeki Çevresel Bilimler Bölümü Güç, şu anda bir meta-analizde bu tür 49 çalışmayı analiz ettiler. Belirtilen hedeflerin - karbondioksitin depolanması, toprağın korunması ve artan mahsulün verimlerini kaydettiği sonucuna vardığı sonucuna varıyorlardı - Tephedeki Tarım ve Doğrudan ekim yapacak şekilde ulaşılamaz. Öte yandan, mahsul artıkları hasattan sonra alanlarda tutulursa, istenen olumlu etkiler geçerlidir.

Uluslararası tarım politikasının eleştirisi

Kuhn geçmişin son derece değişken sonuçlarını açıklar Uygulamanın kesin olmayan tanımının ve uluslararası kuruluşların basitleştirilmiş, evrensel çözümlerle ileriye doğru eğilme eğiliminin bir sonucu olarak çalışmalar. Şimdi mevcut olan veriler, tarlalardaki mahsullerin ayrılmasının, sürdürülebilir tarıma daha fazla bir yaklaşım olduğunu gösterebilirken, Kuhn, tek başına çiftçiliğe kadar sürdürülebilir tarıma, Kuhn'un tamamen tek bir uygulamaya odaklanmasına karşı uyardığını gösterebilir: "Doğa, tek bir uygulama için çok multifaketlenmiştir. Her yerde iyi sonuçlar elde etmek için. "

Bilim adamları ve politika yapıcılar tarafından çiftçilerin tavsiyelerinin kuşkusuzluğunu karşı koymak için, gelecekte bir, evrensel olarak uygulanabilir bir çözüm aramayı bırakmanın önemli olacağını söylüyor. Daha iyi bir yaklaşım, yerel çevre için tasarlanmış uygulamaları ve araziyi tarlayan insanlarla iletişim kurucusu geliştirmek.

Hikaye Kaynağı:

Basel Üniversitesi tarafından sağlanan malzemeler. Not: İçerik stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Journal referansı:

Liangang Xiao, Nikolaus J. Kuhn, Rongqin Zhao, Lianhai Cao. Koruma Tarım İlkelerinin Sürdürülebilir Arazi Kullanımına İlişkin Net Etkileri: Bir sentez. Global Değişim Biyolojisi, 2021; DOI: 10.1111 / GCB.15906

15 Eki 2021 - 18:23 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Esnaf.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Esnaf.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Esnaf.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Esnaf.com.tr değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeniden tam kapanma olacağını düşünüyor musunuz?