Antibiyotikten teminat hasarını ele alma

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmemize ve her yıl milyonlarca ömürleri kurtarmamıza yardımcı olur. Ancak, bağırsaklarımızda ikamet eden yardımcı mikroplara da zarar verebilir, vücudumuzun Patojenlere karşı ilk savunma hattından birini zayıflatabilirler ve Mikrobiyota'nın sağlığımız...

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmemize ve her yıl milyonlarca ömürleri kurtarmamıza yardımcı olur. Ancak, bağırsaklarımızda ikamet eden yardımcı mikroplara da zarar verebilir, vücudumuzun Patojenlere karşı ilk savunma hattından birini zayıflatabilirler ve Mikrobiyota'nın sağlığımız için sahip olduğumuz birden fazla faydalı etkiyi tehlikeye atarlar. Antibiyotiklerin bu teminat hasarının ortak yan etkileri, gastrointestinal problemler ve tekrarlayan clostridioides difilil enfeksiyonlardır. Ayrıca, alerjik, metabolik, immünolojik veya enflamatuar hastalıkların gelişimi gibi uzun vadeli sağlık sorunları da içerir.

Embl Heidelberg'deki Typas Group'tan Araştırmacılar, Mükemmellik Kümesi'ndeki Maier Laboratuvarı T Ü Üniversitesi'ndeki enfeksiyonlarla savaşmak; Bingen ve işbirlikçiler, 144 antibiyotiğin en yaygın bağırsak mikroplarımıza etkilerini analiz etmiştir. Dergide yayınlanan çalışma, antibiyotiklerin bağırsak mikropları üzerindeki etkilerini önemli ölçüde artırır. Aynı zamanda, antibiyotik tedavisinin bağırsak mikrobiyom üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için yeni bir yaklaşım önermektedir.

İnsan bağırsakları, toplu olarak bağırsak mikrobiyomu olarak adlandırılan birçok virüsün yanı sıra farklı mikrobiyal türlerin karmaşık bir topluluğunu barındırır. . Birlikte, besin maddeleri daha verimli kullanmamızı ve patojenik bakterileri bağırsaklarımızda yerleşmemizi engelliyorlar. Bununla birlikte, antibiyotiklerle bakteriyel bir enfeksiyonu tedavi ettiğimizde, bağırsak mikrobiyomuna zarar verme riski vardır.

"Birçok antibiyotik, çeşitli patojenik bakterilerin büyümesini inhibe eder. Bu geniş aktivite spektrumu, enfeksiyonları tedavi ederken yararlıdır, ancak Lisa Maier, DFG Emmy Noether Grubu Liderinin T Ü Üniversitesi'ndeki Lisa Maier, DFG Emmy Noether Group Lideri'ni açıkladı. Maier, yazım laboratuvarının bir mezunluğunu ve çalışmanın iki kurşun yazarından biridir.

Bazı bağırsak bakterileri diğerlerinden daha fazla zarar görürse, antibiyotik tedavisi, genellikle açıkça belirtilen mikrobiyota kompozisyonumuzda dengesizliğe neden olabilir disbioz olarak. İshal yaygın bir kısa vadeli bir etkidir, astım veya gıda alerjileri ve obezite gibi alerjik koşullar uzun vadeli sonuçlardır. Antibiyotiklerin de bağırsak mikrobağlarına karşı aktif olduğu gerçeği uzun süredir bilinmektedir, ancak bağırsaklarımızda taşıdığımız büyük mikrop çeşitliliği üzerindeki etkileri, çoğunlukla teknik zorluklar nedeniyle sistematik olarak incelenmemiştir.

"Şimdiye kadar, farklı antibiyotiklerin bağırsaklarımızın bireysel üyelerine etkileri hakkındaki bilgimizi açıklamamız. Çalışmamız, hangi tür antibiyotik türlerinin hangi bakteri türlerini etkilediğini anladığımız önemli boşlukları dolduruyor ve hangi şekilde, "EMBL Heidelberg'deki Kıdemli Bilim İnsanı ve Grup Lideri dedi. ve bağırsaklarımızda yaygın olarak yaşayan 27 bakteriyel suşun hayatta kalması. Araştırmacılar, verilen bir antibiyotiğin 800'den fazla antibiyotik-gerilme kombinasyonu için bu bakteriyel suşları etkileyeceği konsantrasyonları belirlediler, bağırsak bakteriyel türlerinde antibiyotik spektrumlarındaki mevcut veri kümelerini% 75 oranında genişletti.

Önemli olan deneyler ortaya çıktı Bu tetrasiklinler ve makrolidler - yaygın olarak kullanılan iki antibiyotik aileleri - sadece bakterilerin büyümesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda ölümlerine de yol açar. Test edilen bağırsak suşlarının yaklaşık yarısı, bu tür antibiyotiklerle tedavi sağlamadılar.

"Bu etkiyi tetrasiklinler ve makrolidlerle görmeyi beklemiyorduk, çünkü bu antibiyotik sınıflarının sadece bakteriyostatik etkileri olduğu düşünüldüğü için - Bu, bakteriyel büyümeyi durdurdukları, ancak bakterileri öldürmemeleri anlamına gelir "dedi Camille Goemans, MAIER ile ilk yazarlığı paylaşan Typeas Grubu'ndaki doktora dışı bir adam. "Deneyimlerimiz, bu varsayımın incelendiğimiz bağırsak mikroplarının yaklaşık yarısı için doğru olmadığını göstermektedir. Doksisiklin, eritromisin ve azitromisin, yaygın olarak kullanılan üç antibiyotik, birkaç bol miktarda bağırsak mikrobiyotu türünü öldürürken, diğerleri sadece inhibe ederler."

Tetrasiklinler ve makrolitler tarafından belirli mikropların seçici öldürülmesi, bu mikropların yanlışlıkla bağırsak mikrobiyotundan kaybolmasına neden olabilir, yazarların sentetik mikrobiyal topluluklarla gösterdiği için büyümenin sadece inhibe edildiği mikroplardan çok daha hızlı. Bu, bazı hastaların bu antibiyotik tanıklarla tedavi edildiği güçlü mikrobiyota değişimlerini açıklayabilir.

Yine de hasarı azaltmanın bir yolu vardır. "Bu ilaçlardan önce gösterdikFarklı bakteriyel türler arasında farklı şekilde etkileşimde bulunun. Bu nedenle, ikinci bir ilacın antibiyotiklerin bol miktarda bağırsak mikroplarındaki zararlı etkilerini maskeleyip maskelenip olacağını araştırdık, ancak antibiyotiklerin aktivitelerini patojenlere karşı koruyabilmesine izin verdiler. Bu, type, yazılardan bahseder. Bu, iki bol miktarda bağırsak bakteriyel türünü antibiyotikten kurtarır. Aslında, araştırmacılar bu bağırsak mikroplarını ve diğer ilgili türleri kurtarabilecek birkaç antibiyotik olmayan ilaç tanımlamıştır. Önemli olarak, bir antibiyotiğin koruyucu bir ikinci ilacı olan kombinasyonu, antibiyotikleri tehlikeye atmadı 'Patojenik bakterilere karşı etkinliği.

Takip deneyleri, bu yaklaşımın doğal bir mikrobiyom bağlamında da çalışabileceğini göstermiştir. İşbirlikçilerinizden yardımlı, bilim adamları eritromisin kombinasyonunun bir antidote ile birleştiğini göstermiştir. fare bağırsaktan bazı bol miktarda bağırsak bakteriyel türlerinin kaybını azalttı. Benzer şekilde, antidote ilaçlar Erythr'ten insan bağırsak mikroplarını korumalı Dışkı örneklerinden türetilmiş karmaşık bakteriyel topluluklarda Omycin.

"Antibiyotikleri koruyucu bir panzehirle birleştiren yaklaşımımız, antibiyotiklerin bağırsak mikrobiyomlarımızdaki zararlı yan etkilerini azaltmak için yeni fırsatlar açabilir" sonucuna varmış olabilir. "Hiçbir tek antidote, bağırsaklarımızdaki tüm bakterileri koruyamayacak - özellikle bunlar bireyler arasında çok farklılıklar gösteriyor. Ancak bu kavram, bağırsak mikrobağımızı sağlıklı tutmak için yeni kişiselleştirilmiş stratejiler geliştirmek için kapıyı açıyor."

Antidotlar için optimum kombinasyonları, dozajları ve formülasyonları tanımlamak ve bağırsak mikrobiyomu üzerindeki potansiyel uzun süreli etkileri hariç tutmak için daha fazla araştırma gerekecektir. Gelecekte, yeni yaklaşım, bağırsak mikrobiyomumuzu sağlıklı tutmaya ve antibiyotiklerin hastalarımızdaki yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir, antibiyotiklerimizin yaşam alanlarının verimliliğinden ödün vermeden.

Araştırma, araştırmacıları içeren işbirlikçi bir çabaydı. EMBL'nin Typas, Bork, Zeller, Zimmermann ve Patil gruplarından, T Ü Üniversitesi'ndeki meslektaşlarından; Bingen, Ludwig-Maximilians-Universit Ä T Ü NCHEN ve Max Delbr ve Uuml; Berlin'deki moleküler tıp için CK merkezi.

Hikayesi Kaynak:

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı tarafından sağlanan malzemeler. Not: İçerik stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Journal referansı:

Lisa Maier, Camille V. Goemans, Jakob Wirbel, Michael Kuhn, Claudia Eberl, Mihaela Pruteanu, Patrick M Ü Ller, Sarela Garcia-Santamarina, Elisabetta Casace, Boyao Zhang, Cordula Gekeler, Tisya Banerje, Exene Erin Anderson, Alessio Milanese, Ulrike L Ö Ber, Sofia K. Forslund, Kiran Raosaheb Patil, Michael Zimmermann, B Ä Rbel Stecher, Georg Zeller, Akran Bork, Athanasios yazılar. Bağırsak bakterilerindeki antibiyotiklerin teminat hasarını çözme. Doğa, 2021; DOI: 10.1038 / S41586-021-03986-2

15 Eki 2021 - 18:42 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Esnaf.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Esnaf.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Esnaf.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Esnaf.com.tr değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeniden tam kapanma olacağını düşünüyor musunuz?