Travma sonrası beyin aktivite kalıpları uzun vadeli zihinsel sağlığı tahmin edebilir

Bir kişinin beyninin, bir araba kazası gibi travmatik bir olayın ardından strese yanıt verdiği yolu, Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü (NIMH), bölümün desteklenen araştırmalara göre, uzun vadeli zihinsel sağlık sonuçlarını tahmin etmenize yardımcı olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri. Amerikan Psikiyatri ...

Bir kişinin beyninin, bir araba kazası gibi travmatik bir olayın ardından strese yanıt verdiği yolu, Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü (NIMH), bölümün desteklenen araştırmalara göre, uzun vadeli zihinsel sağlık sonuçlarını tahmin etmenize yardımcı olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri. Amerikan Psikiyatri Dergisi'nde yayınlanan araştırma, NiMH tarafından finanse edilen Aurora çalışmasının bir parçası, travmatik bir olaya maruz kaldıktan sonra bir yıla kadar 3.000'den fazla kişiyi takip eden büyük ölçekli, multisite bir çalışmanın bir parçasıdır.

Önceki çalışmalardan elde edilen kanıtlar, insanların doğal bir felaket veya ciddi bir kaza gibi travmatik bir deneyimden sonra çok çeşitli tepkiler göstermeleri konusunda ortak olduğunu göstermektedir. Bir kişi, zaman içinde doğal olarak azaltan ilk belirtileri gösterebilir, diğeri ise günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştıran uzun ömürlü semptomlara sahip olabilir. Bu farklı tepkiler, mevcut teşhis kategorilerine özenle düşmemektedir ve zihinsel sağlık sonuçlarıyla ilişkili bilinen risk ve esneklik faktörleri olmasına rağmen, araştırmacılar henüz bir travmatik olayı yaşadıktan sonra belirli bir kişinin nasıl ücretlendireceğini tahmin edemezler.

Çeşitli nörobiyolojik, davranışsal ve kendi kendine raporlama önlemlerini kullanarak, Aurora çalışması araştırmacıları, zaman içinde travma hayatta kalanının zihinsel sağlığında rol oynayan faktörlerin kapsamlı bir resmini geliştirmeyi umuyorlar. Bu çabayı ilerletmek için, Aurora Çalışma Verileri, NIMH veri arşivi aracılığıyla daha geniş araştırma topluluğuna sunulacak.

Çalışmanın bir parçası olarak, Jennifer Stevens, Ph.D., Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nden , Travma sonrası beyin aktivitesinin, bir araba kazasının ardından acil bir departmanda görülen ilk 69 Aurora katılımcısının ilk grubunda incelenmesine neden oldu. Stevens ve meslektaşları, stresle ilgili beyin aktivitesinin farklı modellerinin, katılımcıların uzun vadeli zihinsel sağlık semptomlarını bir dizi tanı boyunca tahmin edebileceğini varsayar.

Kazadan iki hafta sonra, katılımcılar beyin aktivitelerini ölçtüler. İşlevsel MRG, bir dizi standart bilgisayar tabanlı görevi tamamladılar. Görevler, sosyal tehdit ipuçlarına, ödül ipuçlarına ve bir cevabı engellemelerini gerektiren durumlara yanıt olarak beyin aktivitelerini değerlendirdi.

önümüzdeki altı ay boyunca, katılımcılar da kendi kendine olan dijital anketleri tamamladılar. Travma sonrası stres bozukluğu (TSSD), depresyon, ayrışma, anksiyete ve dürtüsellik belirtileri bildirildi.

Katılımcıların beyin aktivitesinin analizleri Dört farklı profil ortaya çıkardı:

Reaktif / Dezenfekte Hem tehdit hem de ödül ile ilgili etkinlik; Yanıt inhibisyonu ile ilgili az aktivite Düşük ödül / yüksek tehdit: tehditle ilgili yüksek aktivite; Ödül Yüksek Ödülüyle İlgili Düşük Etkinlik: Tehditle ilgili hiçbir faaliyet yok; Yanıt inhibisyonu ile ilgili az aktivite; Ödülle ilgili yüksek aktivite inhibe edildi: tehditle ilgili olarak devre dışı bırakma; inhibisyon ile ilgili bazı aktivite; Ödülle ilgili düşük aktivite

Araştırmacılar, aynı zamanda, araba kazaları ile sınırlı olmayan bir dizi travmatik olaylara maruz kalmayı takip eden bir acil durum departmanında da görülen 77 Aurora katılımcısının ayrı bir grubu ile aynı analizleri gerçekleştirdi. Bu grupta, dört profilden üçüne dair kanıt buldular: reaktif / dezenfekte, düşük ödül / yüksek tehdit ve inhibe edildi. Bu profiller, diğer demografik, sağlıkla ilgili, travma ile ilişkili veya sahaya özgü özelliklerle ilişkilendirilmemiştir.

Katılımcıların beyin aktiviteleri profillerine zihinsel sağlık sonuçları, stevens ve ortak yazarlarıyla ilgili olarak bakıyorlardı. Katılımcıların, hem tehdit hem de ödülle ilgili yüksek aktivite gösterenler - hem tehdit hem de ödülle ilgili yüksek aktivite gösterenler, diğer profillerle karşılaştırıldığında altı aylık takip süresi boyunca hem TSSB hem de endişe seviyelerinin daha yüksek semptomları bildirdi.

Araştırmacılar, beyin aktivite profilleri ve depresyon belirtileri, ayrışma veya dürtüsellik belirtileri gibi diğer zihinsel sağlık sonuçları arasında ilişki bulunamamıştır.

Yüksek ödül reaktivitesi arasındaki bağlantı (olarak Reaktif / dezenektif profilin bir kısmı) ve uzun vadeli semptomlar beklenmedik, çünkü önceki çalışmalar düşük ödül reaktivitesi ile travma sonrası PTSD ve depresyon arasında bir ilişki olduğunu belirtti. Farklı bulgular, ödül ve tehdit için reaktivitenin travma ile ilgili çalışmalarda nadiren incelenmesi gerçeğiyle açıklanabilir. Araştırmacılar, ödül reaktivitesinin gelecekteki çalışmalarda daha fazla dikkat edilmesini, travma sonrasında stresle ilgili semptomlar için potansiyel bir risk faktörü olarak daha fazla dikkat edilmesini önermektedir.

Bu bulgular ön ve bunları onaylamak ve rafine etmek için daha büyük örneklerle ek araştırmalara ihtiyaç duyulur. beyin-bOSED profilleri. Bununla birlikte, bu ilk bulgular, profillerin travmatik bir olay yaşadıktan sonra bir kişinin strese karşı savunmada anlamlı bilgi sağlayabileceğini göstermektedir. Güvenilir, prediktif stres yanıtının profillerinin kurulması Klinik bakımı iyileştirebilir, sağlayıcıların hayatta kalanların bireysel ihtiyaç ve koşullarına göre uyarlanmış etkili müdahaleler sunmasına yardımcı olabilir.

Hikayesi Kaynak:

Tarafından sağlanan malzemeler NIH / Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü. Not: İçerik stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Journal referansı:

Jennifer S. Stevens, Nathaniel G. Harnett, Lauren A.M. Lebois, Sanne J.h. Van Rooij, Timothy D. Ely, Alyssa Roeckner, Nico Vincent, Francesca L. Beaudoin, Xinming An, Donglin Zeng, Thomas C. Neylan, Gari D. Clifford, Sarah D. Linnstaedt, Laura T. Germine, Scott L. Rauch, Christopher Lewandowski, Alan B. Storrow, Phyllis L. Hendry, Sophia Sheikh, Paul I. Musey, John P. Haran, Christopher W. Jones, Brittany E. Punches, Michael S. Lyons, Michael C. Kurz, Meghan E. McGrath , Jose L. Pascual, Elizabeth M. Dater, Anna M. Chang, Claire Pearson, David A. Peak, Robert M. Womeier, Brian J. Oneil, Niels K. Rathlev, Leon D. Sanchez, Robert H. Pietrzak, Jutta Joormann, Deanna M. Barch, Diego A. Pizzagalli, John F. Sheridan, Beatriz Luna, Steven E. Harte, James M. Elliott, Vishnu P. Murty, Tanja Jovanoviç, Steven E. Bruce, Stacey L. House, Ronald C . KESSLER, Karestan C. Koenen, Samuel A. McLean, Kerry J. Ressler. Akut travma sonrasında psikiyatrik güvenlik açığının beyin tabanlı biyotipleri. Amerikan Psikiyatri Dergisi, 2021; DOI: 10.1176 / appi.ajp.2021.20101526

17 Eki 2021 - 20:42 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Esnaf.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Esnaf.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Esnaf.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Esnaf.com.tr değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeniden tam kapanma olacağını düşünüyor musunuz?