Arkaik yasalar, koruma uzmanlarının kamu kaynaklarına teklif vermesini önler;

2016 yılında, Çevre Aktivisti Terry Tempest Williams, Utah'daki 450 hektar federal araziye sondaj hakları satın aldı. Bir şirket yarattı ve kiralamada kira ücretlerini ödemeye başladı. Fakat tempest Williams, petrolü yerde tutmayı düşündüğü zaman, Arazi Yönetimi Bürosu kiralamaları iptal etti. 1920 ...

2016 yılında, Çevre Aktivisti Terry Tempest Williams, Utah'daki 450 hektar federal araziye sondaj hakları satın aldı. Bir şirket yarattı ve kiralamada kira ücretlerini ödemeye başladı. Fakat tempest Williams, petrolü yerde tutmayı düşündüğü zaman, Arazi Yönetimi Bürosu kiralamaları iptal etti. 1920 mineral kiralama eyleminin "çalışkan gelişme gereksinimini" ihlal ettiğini iddia ettiklerini iddia ettiklerini iddia ettiklerini iddia ettiklerini iddia ettiler, bu da kiralamalarını "geliştirme ve üretme konusunda makul bir özen gerektirir.

Tempest Williams'ın deneyimi" Kullanın " ya da "ABD'de ve dünyadaki kamu kaynaklarını yöneten yasaların çoğunun ortaklaştığı şartname" olarak kaybedersiniz: kamu kaynaklarını terk etme niyetiyle kiralayamazsınız. Bir grup bilim adamı, ekonomist ve avukatlar, UC Santa Barbara da dahil olmak üzere, bu gereksinimin gitme zamanı olduğunu söylüyor. Yazarlar, dergi biliminde yer alan bir makalede serbest bir pazar yaratma davalarını savunuyorlar.

"21. yüzyıldan kalma değerlerle çatışan 19. yüzyıl yasalarımız var" dedi. UC Santa Barbara'daki çevre hukukunun.

"Kamu topraklarımızın yasaları 1800'lerde yazıldığında ve 1900'lerin başlarında, hedefin arazilerinin mümkün olduğunca çabuk üretken bir şekilde kullanılmasıdır" dedi. . "Arazileri sadece olabildiğince ayrılma fikri. Sadece geçerli kullanımlar, çıkarma, günlüğe kaydetme, madencilik, otlatma - adlandırıyorlardı."

Kaynak yönetiminde birçok profesyonel farkında Bu sorun, ancak yazarlar açıklanan halka açık kulağa ulaşmadı. Yasaların değiştirilmesindeki ilk adım, insanların sorunun ne olduğunu fark etmeleridir. "Bu projenin amacı halka söylemek, 'Hey. Bu delilik. Ve bunu bilmelisin'" dedi.

halkın ekstraktif değerinden daha fazlası için takdir edilmesi UCSB Bren Çevre Science & Okulu'ndaki çevre ekonomisti olan Ortak Yazar Andrew Plantinga, nispeten yeni bir Phenomenon, eklendi; Yönetmek. 1970'lerde çevre hareketi, doğa için kamuoyu takdirinde büyük bir vardiya gördü.

Aynı zamanda, ekonomistler, ekologlar ve dünya bilimcileri biyolojik çeşitlilik ve ekosistem hizmetleri gibi doğal faydaların önemini tanırmaya başladı. Yaban hayatı için sadece sağlam ekosistemler değil, keşfeddiler; Bu sistemler ayrıca, diğer birçok şey arasında temiz içme suyu, haşere kontrolü ve balık stokları gibi topluma gözüklü faydalar sağlar. Bunların tümü, filtrasyon bitkileri, pestisitler ve balık kuluçkahaneleri şeklinde değiştirmek için zaman ve paraya mal olan tüm hizmetlerdir.

Yerel ortamlarının sağlığındaki topluluklardan artan bir ilgi var. .

"Mevcut kurallar altında, birçok insanın bu ekosistem hizmetleri üzerinde önemli bir etki yapması için güçsüz olduğunu düşünüyorum" dedi. "Sorun, vahşi yaşamın korunması konusunda endişeleniyorsanız, arka bahçenizdeki gazın kırılganlığını karşı karşıya kalırsanız ya da balık akışında su tutmak istiyorsanız, ne yaparsınız? Sizin gibi malları satın almanın bir yolu yoktur. ekmek veya koşu ayakkabısı somun. "

şimdi koruma için büyük bir talep var, bu yüzden kurallar neden zamanlarla değişmedi?

" Yasalar yapışkandır " . "Yerinde bir hukuk aldıktan sonra, bir şeyin değişmesini istemeyen çıkarları kazanırsınız."

Ekstraksiyonu, kamu kaynakları hakkında teklif vermek için bir önkoşul olduğundan, korunumcular katılamaz ve teklif veremezler. halkın hedeflerine ulaşmak için topraklar. Bunun yerine, ABD'deki büyük bir çevre eylemi ve hayırsever bir bileşeni, değişen politika ve düzenlemelerin ilgisinde lobiciye yöneliktir.

Ne yazık ki, politika değişiklikleri genellikle kararlıdır. Yönetimler ve daha dayanıklı müdahaleler için bir arzu için çevre düzenlemelerinin flip-flop üzerinde büyümeye başlayın. Herkes, daha fazla veya daha az ekstraksiyonun tercih edip etmediklerinden bağımsız olarak, mercurial kurallarıyla sinirlenir. Costello, "Belirsizlik asla ekonomi için asla iyi değil" dedi. "Ve çevre için daha da kötüsü olabilir."

Yazarlar, yasaların değiştirilmesi gerekecek şekilde, kaynakları çıkarmak istemeyen kişilerin aynı lisanslar için teklif verebilir ve bunlar kim yaptı. Esasen, kamu alanlarının kullanımı için teklif verilmesine izin verilirse, kullanılmamalı olanlarGeleneksel çıkarma çıkarlarına karşı rekabet edebilmelidir. Bu, sektörü tamamen değiştirir. "Kaynakların nasıl kullanıldığını belirleyen mevzuata odaklanmak yerine, bunu bir pazar olarak düşünebiliriz ve en yüksek değerlerin eksprese edilmesine izin verebilir, '" Plantinga açıklandı.

Verildi, insanların ilgilendiği olasılık var Ekstraksiyonda daha fazla satın alma gücüne sahip olacak ve tüm hakları satın alacak, ancak bu pazarın şu anda çalıştığı yoldur, Salzman işaret etti. Sesli olabilir, ancak belirtti, ancak daha az değil, daha az değil.

Yazarlar, tüm kamu kaynaklarının teklif vermeye başlamasını önermiyor. Mevcut korumaların yerinde tutulması gerektiğine inanıyorlar. Bununla birlikte, kamu kaynakları satışa sunulduğunda, herkesin haklara teklif vermesine izin verilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Kamu alanlarının kullanılmamasına rağmen, daha küçük grupları da güçlendirir. Petrol ve gaz gelişiminden habitat kaybı nedeniyle eleştirel olarak gunnison adaçayı tavuğu ile ilgili bir topluluğu düşünün. Şu anda mevcut olan seçenekler çoğunlukla, çoğu kişinin ve yerel kuruluşların kaynaklarının çok ötesinde bir görev, çoğu kişinin ve yerel kuruluşların kaynaklarının çok ötesinde bir görevi içerir.

"Sonsuz, pahalı ve sık sık meyve mahkemesi yerine Costello, aynı topluluk, aynı topluluk bir sürü maden haklarını satın alabilir ve petrolü çıkarmamayı seçebilir "dedi. "Bu şimdi sahip oldukları bir varlık olurdu."

Yasaların güncellenmesi, araştırmacılar, kamu kaynaklarının gerçek değerinin bir çevre pazarında ortaya çıkmasına izin verecek. Hem endüstrinin hem de çevrenin yararına, açık artırmalara eşit ayaklara eşit, daha istikrarlı, işlem yapılabilir bir yol yaratacak.

Hikayesi Kaynak:

Sağlanan malzemeler California Üniversitesi - Santa Barbara. Harrison TASOFF tarafından yazılmış orijinal. Not: İçerik stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Journal referansı:

Bryan Leonard, Shawn Regan, Christopher Costello, Suzi Kerr, Dominik P. Parker, Andrew J. Plantinga, James Salzman, V. Kerry Smith, Tapınak Stoellinger. Doğal kaynakları korumak için kullanılmayan hakların olmasına izin verin. Bilim, 2021; 373 (6558): 958 DOI: 10.1126 / science.abi4573

24 Eki 2021 - 16:12 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Esnaf.com.tr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Esnaf.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Esnaf.com.tr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Esnaf.com.tr değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeniden tam kapanma olacağını düşünüyor musunuz?