Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-06-2021 17:42   Güncelleme : 16-06-2021 17:42

Bitcoin yükselecek mi? Bitcoin yatırımcıları artık daha az korkuyor: İşte kritik göstergeler

Mayıs ortasında düşen ve yatırımcıları tedirgin eden Bitcoin yakından takip ediliyor

Bitcoin yükselecek mi? Bitcoin yatırımcıları artık daha az korkuyor: İşte kritik göstergeler

Mayıs ortasında düşen ve yatırımcıları tedirgin eden Bitcoin yakından takip ediliyor. Bitcoin yatırımcılarının korku endeksi normale dönmeye başladı! İşte Bitcoin yatırımcıları için önemli göstergeler...

Mayıs ortasındaki büyük piyasa çöküşünden yaklaşık bir ay sonra, Bitcoin 50.000 dolardan 30.000 dolara düştüğünde, yatırımcılar arasındaki genel duygu nötr seviyelere geldi. Korku ve Açgözlülük endeksi de daha az korkulu bir duruma geri döndü.

Bitcoin yatırımcılarının korku seviyesi normale dönüyor

Birincil kripto para biriminin fiyatı, Mayıs ortasında USD değeri açısından en kötü piyasa çöküşünü yaşadı. Doğal olarak, bu tür olumsuz gelişmeler kripto alanında korku ve paniğe neden oldu. Genel duygu, Mart 2020 piyasa düşüşünden sonraki duruma benzer şekilde yıllık en düşük seviyelere geriledi.

Bununla birlikte, Bitcoin hızlı bir şekilde toparlanmaya başladı. Bir ay içinde, kripto para birimi %30’un üzerinde arttı ve son zamanlarda 40.000 dolar seviyesine geri geldi.

CryptoQuant’a göre kripto trader’larının duyguları da normalleşti. Analiz şirketi, bu sonuca varmak için birkaç zincir üstü metriği araştırdı ve sonuçları yayınladı.

İlk gözlem, kripto para borsaları arasındaki fonlama oranlarından geldi. CryptoQuant, bu tür mevduatların negatif bölgede olması durumunda, tüccarların piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu belirtti. Mayıs ortasında endeks 0’ın altına indi, ancak son birkaç hafta içinde 0 civarında normale döndü.

Bitcoin Döviz Fonlama Oranları. Kaynak: CryptoQuant

Açık pozisyonlarla ilgili durum, türev piyasalara yeni sermaye girişleri olduğunda meydana gelen çöküşten sonra metrik arttığından, biraz daha umut verici bir görüntü oluştu.

Açık Pozisyonlar. Kaynak: CryptoQuant

Daha fazla yatırımcı risk almaya istekli olduğunda yükselen “Tüm Borsalar Tahmini Kaldıraç Oranı” da yükseliyor ve güvenlerinin normal seviyelere döndüğünü gösteriyor.

Korku ve açgözlülük endeksi nedir?

Korku ve Açgözlülük endeksi, hacim, sosyal medya, anketler ve oynaklık dahil olmak üzere çeşitli veri türlerini hesaplayan popüler bir izleme kaynağıdır. Sonuç olarak, yatırımcıların mevcut BTC piyasası ortamına yönelik genel duygularını gösterir.

Sonuçlar 0 (aşırı korku) ile 100 (aşırı açgözlülük) arasında değişmektedir ve en son fiyat gelişmeleri ile hareket etme eğilimindedir. Bu nedenle endeks, Mart 2020’den bu yana en düşük noktası olan 11 Mayıs ortasında aşırı korku durumu içinde bir düşüş yaşadı.

Hâlâ korkulu bir durumda olmasına rağmen, oldukça normalleşti ve şu anda 30’un oldukça üzerinde.

Kaynak : Kripto Para Haber