Gündem
Giriş Tarihi : 20-07-2021 11:09   Güncelleme : 20-07-2021 11:09

Dünyada Kurban Bayramı

Binlerce Müslüman Bayram namazında buluştu. Namazdan sonra Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Dünyada Kurban Bayramı

Arnavutluk`ta bu bayram da merkezi program, geleneksel olarak başkent Tiran`daki İskender Bey meydanında binlerce Müslümanın katılımıyla icra edildi. Program kapsamında Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Azerbaycan

Azerbaycan`ın başkenti Bakü`de Kurban Bayramı dolayısıyla kurban kesim yerlerinde hareketlilik yaşanıyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren kurban kesi yerlerine gelenler büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını satın aldıktan sonra aynı yerde kurbanlarını kestiriyorlar.

Mescid-i Aksa

Kudüs`teki Müslümanlar, kurban bayramı namazını Müslümanların ilk kıblesi olan Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa`da kıldı.

Sudan

Sudan`ın başkenti Hartum`daki Müslümanlar, Kurban Bayramı Namazını El-Felah Meydanı`nda kıldı.

Batı Şeria - Ramallah kenti

Batı Şeria`nın Ramallah kentindeki Müslümanlar, Kurban Bayramı namazını kıldıktan sonra kesim yerlerine giderek kurbanlarını kesti.

Kırgızistan

Kırgızistan`da vatandaşlar Kurban Bayramı namazını Bişkek`teki Imam Saharsi Camisi`nde kıldı.

Kosova

Kosova`da da Müslümanlar camilere akın ederken, Kurban Bayramı vesilesiyle merkezi tören, başkent Priştine`deki Fatih Sultan Mehmet Camis`nde gerçekleşti.

Endonezya

Endonezya`nın Medan kentinde Müslüman bir aile, Kurban Bayramı namazını kendi evlerinin bahçesinde kıldı. Endonezya hükümetinin camilerde bayram namazını yasaklamasının ardından birçok Müslüman aile namazı evlerinde kıldı.

Kenya

Kenyalı Müslümanlar, Kurban Bayramı namazını yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak kıldı.

Başkentteki Müslümanlar, bayram namazını Nairobi Camii`nde kıldı.

Almanya

Almanya`da yaşayan Müslümanlar Kurban Bayramı’nı coşkuyla kutluyor.

Başkent Berlin’de başta Mevlana Camii olmak üzere kentin farklı ilçelerindeki camileri dolduran Müslümanlar bayram namazını yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle maske, mesafe ve hijyen tedbirleri çerçevesinde eda etti.