Asayiş
Giriş Tarihi : 13-07-2021 14:18   Güncelleme : 13-07-2021 14:18

Son dakika: Doktor Yavuz Sümter'e Savcı Müebbet Hapis İstedi!

İstanbul Baltalimanı'nda birlikte çalıştığı asistan Dr. Kaan Erol'u, 75 bıçak darbesiyle öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan asistan Dr. Yavuz Sümter için savcı kararını açıkladı. Savcı, suçun canavarca hisle oluşmadığını ve kamu görevi nedeniyle gerçekleşmediği kanaatiyle müebbet hapsini talep etti.

Son dakika: Doktor Yavuz Sümter'e Savcı Müebbet Hapis İstedi!

İstanbul Baltalimanı'nda birlikte çalıştığı asistan Dr. Kaan Erol'u, 75 bıçak darbesiyle öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan asistan Dr. Yavuz Sümter için savcı kararını açıkladı. Savcı, suçun canavarca hisle oluşmadığını ve kamu görevi nedeniyle gerçekleşmediği kanaatiyle müebbet hapsini talep etti.

Yaşanan olayda savcının müebbet kararına aile tepki gösterdi. Kaan Erol'un ailesinin avukatı, "Bu kabul edilemez" diyerek mütalaayi kabul etmediğini söyledi. Duruşma sonrası basına açıklama yapan baba Metin Erol ise tepkisini: "Pusuda bekleyen cani giriyor ve elinde getirdiği balta ve bıçakla evladımı bir buçuk saat yavaşça, bilerek, isteyerek ve öldürücü noktalarına vurarak katlediyor. Kanının akmasını bekliyor. Yahu bu canavarca his değil de nedir?" ifadeleriyle gösterdi. Anne Nilay Erol ise "Bugün çok büyük bir acı içerisindeyiz. Böyle bir şeyi duymayı asla ve asla beklemiyorduk" ifadelerini kullandı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Yavuz Sümter cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Şikayetçiler Kaan Erol'un annesi Nilay Erol ve babası Metin Erol ile taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Akıl Hastalığı Yok!

Duruşmada Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi raporunun geldiği belirtilerek sanık Yavuz Sümter'in ceza sorumluluğunu etkileyecek veya ortadan kaldıracak mahiyette bir akıl hastalığı ve akıl zayıflığı tespit edilemediği ve ceza sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

Sanık avukatı Emin Çelik, rapora karşı beyanda bulunmak için süre istedi ve kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin olduğunu belirtti. Şikayetçiler avukatı Aydın Egemen ise kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu ve dosyanın karara çıkarılmasını talep etti.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanık ile maktül arasında bazı olaylar nedeniyle husumet oluştuğu, maktülün nöbetçi olarak doktor odasında bulunduğu sırada maktülü öldürmeye karar veren sanığın sırt çantasında küçük bir baltayla bıçağı alarak dinlenme odasına girerek maktülü 75 kez bıçakladığı belirtildi.

Savcı, sanığın çok sayıdaki bıçak darbesinden ibaret eyleminin tek başına canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme suçunun unsurunu oluşturmayacağı, sanığın canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme amacıyla hareket ettiğini gösterir nitelikte delil bulunmadığı, sanığın eyleminin tasarlayarak öldürme nitelikli halinde şartlarının oluşmadığını öne sürdü.

Aile Karara Tepkili!

Duruşma sonrasında Erol ailesi, avukatları ile birlikte adliye önündeki meydanda basın açıklaması yaptı. Baba Metin Erol, "Canavarca hislerle parçalanarak kamu görevi yaparken öldürülen doktor Kaan Erol'un babasıyım. Ama maalesef iki senedir toprağın altında yatan masum evladımın hakkını aramak için adliyeye gelip gidiyoruz. Bugün maalesef savcının okuduğu mütalada korkunç şokla çıktık. Savcı evladımızın kamu görevi yapmazken öldürüldüğünü, canavarca hislerle öldürülmediğini söyledi. Sanki sokakta bir duvarda bir kediyi, köpeği sıkıştırmış, sinek öldürmüş gibi öldürüldüğünü söyledi. Evladım paramparça edildi hem de görevinin başında. 20 saat o hastanede ayakta önce ameliyata sonra da nöbete gitti. 10 dakika odaya dinlenmeye girdiği an arkasında pusuda bekleyen cani giriyor ve elinde getirdiği balta ve bıçakla evladımı bir buçuk saat yavaşça, bilerek, isteyerek ve öldürücü noktalarına vurarak katlediyor. Kanının akmasını bekliyor. Yahu bu canavarca his değil de nedir? Size soruyorum... Bu savcıyı reddediyorum. Kamu görevi diyorsun, 20 saattir hastanede, ameliyat başında mı öldüreceklerdi. Böyle bir mütalaayı kabul etmeme imkan yok. Acilen adalet istiyoruz" ifadelerini kullandı.